História školy
Dejiny Cirkvi od počiatku až podnes sú bohaté na vynikajúce príklady zasvätených osôb, ktoré vyjadrovali a stále vyjadrujú svoje úsilie o svätosť pedagogickou činnosťou, pričom zároveň ukazujú svätosť ako výchovný cieľ. Mnohí z nich dosiahli ako vychovávatelia dokonalosť lásky. Je to jeden z najcennejších darov, aký môžu zasvätené osoby aj dnes ponúknuť mladým."
(Ján Pavol II.: Vita conVecrata, 25.3.1996)
Slová pápeža o rehoľnom živote a jeho význame v živote Cirkvi oceňujú pôsobenie reholí v oblasti pedagogickej činnosti. Významné miesto medzi tými, čo sa venujú výchove a vzdelávaniu detí a mládeže, zaujíma popredné miesto rehoľa piaristov, ktorú založil svätý Jozef Kalazanský, patrón kresťanských ľudových škôl na celom svete. V osobe tohto svätca sa spájala láska k Bohu s láskou k človeku, revolučnosť myšlienok s hrdinstvom ich uskutočňovania, odvaha s ochotou riskovať. Bez týchto čŕt charakteru by bolo ťažké pochopiť vznik diela, ktoré pretrváva už viac ako 400 rokov.
Piaristické školy sa tiež nazývajú Zbožné školy. Podľa svätého Jozefa Kalazanského škola je nielen vzdelávacou inštitúciou, ale aj strediskom výchovy dobrého kresťana a občana. Prvá piaristická škola vznikla v Ríme v kostole svätej Doroty v Zátiberí roku 1597. Bola naplnená duchom nábožnosti a lásky - učitelia, ako aj všetko, čo sa žiaci učili. Takto chápaná zbožnosť bola prejavom skutočného kresťanského života.
Zbožné školy boli spočiatku otvorené len pre deti chudobných. Neskôr ich začali vyhľadávať aj bohaté rodiny. Piaristické školy boli známe duchom znášanlivosti, porozumenia, lásky a vzájomnej úcty. Zbožnosť, ktorá sa často v súvislosti s kalazanskou školou zdôrazňuje, sa prejavuje v náboženských praktikách, v mnohých prejavoch kultu, vyučovacia hodina sa začínala i končila modlitbou. Udomácnila sa ustavičná modlitba. Dvojica detí sa strieda pri adorácii Najsvätejšej Sviatosti. Takto vyprosovali požehnanie pre svoju školu a pre seba. Kalazanský sa na ich modlitby veľmi spoliehal. Bol presvedčený, že vzdelanie a dobrá kresťanská výchova umožnia ľuďom dôstojný život, ľahšie prekonávanie ťažkostí a prekážok a zabránia mnohým neporiadkom a hriechom.
Ešte za života svätého Jozefa Kalazanského začali piaristi pôsobiť v rôznych krajinách Európy. Na dnešné Slovensko prišli z Poľska v roku 1642 do Podolínca. Postupne sa rozšírili do ďalších slovenských miest.
V roku 1666 na základe pozvania grófky Františky Khuen-Pálffyovej začali piaristi pôsobiť v Prievidzi. Prvými boli pátri Pavol Frankovič a František Hanák. Stavba kolégia bola dokončená v roku 1674, školské priestory o rok neskôr. Medzi rokmi 1704 a 1711 bola piaristická škola pre vojnový stav zatvorená. Po Satumarskom mieri sa piaristi z Podolínca vrátili do Prievidze a pokračovali v pedagogickej činnosti. V období osvietenstva sa podriadili štátnym školským reformám. Po roku 1775 sa zriaďovali päťtriedne neskôr šesťtriedne gymnáziá podriadené štátnemu dozoru. Prievidzské gymnázium sa prispôsobilo ďalším školským reformám. V polovici 19. storočia škola načas zaniká. Potom pod názvom Kráľovské katolícke gymnázium opäť pôsobí pod dozorom piaristov ako nižšie gymnázium. Najväčší rozkvet škola zaznamenala koncom 19. a začiatkom 20. storočia.
V roku 1950 bola činnosť rádu piaristov v Prievidzi (aj v iných mestách) násilne prerušená.
Po štyridsaťročnom nútenom mlčaní sa piaristi v roku 1990 do Prievidze vrátili a obnovili pôvodné aktivity.
Súčasnosť
V snahe urobiť čo najviac pre deti a mládež nielen v duchovnej oblasti a vo výchove mimo vyučovania, ale aj v oblasti vzdelávania v kresťanskom duchu, zriadil Provincialát rehole piaristov na Slovensku Piaristické gymnázium Františka Hanáka.
Bolo otvorené v školskom roku 1996/1997. Je to osemročné gymnázium so zameraním na cudzie jazyky. Ambíciou školy je nadviazať na skvelé tradície piaristického školstva v Prievidzi a vo svete vôbec.
Gymnázium sídli na Ulici Andreja Hlinku 44. Je umiestnené v pôvodnej budove kolégia a školy piaristov. V súčasnosti škola zápasí s nedostatkom priestorov. Ďalším veľkým problémom je absencia telocvične. Hodiny telesnej výchovy sa realizujú v prenajatej telocvični. V jarnom a jesennom období sa využíva priestor v areáli školy.
Osemročné gymnázium má v súčasnosti plný počet tried - 8 (príma - oktáva). V školskom roku 2004/2005 bolo založené aj štvorročné gymnázium.
Škola napriek ťažkostiam dosahuje požadovanú kvalitatívnu úroveň vzdelávania a výchovy najmä vďaka úsiliu zamestnancov školy, obetavosti a pomoci rehole piaristov, ako aj rodičov žiakov.
Prostredie školy, spoločenstvo pátrov piaristov, učiteľov, žiakov, rodičov a ostatných zamestnancov musia byť zárukou úsešnej výchovy a vzdelávania. Treba na to veľa odvahy, obetavosti a úsilia.